Ile kosztuje założenie startupu?

Wszyscy słyszeliśmy historie startupowych sukcesów. Pierwsza z brzegu? Facebook. Wiecie, na ile dzisiaj jest wyceniany portal, który wyrósł ze zwykłej aplikacji internetowej? Już ponad 600 mld USD! Kto by nie chciał być częścią takiej historii? Od czegoś trzeba jednak zacząć. No więc, ile pieniędzy potrzeba, aby rozpocząć swój startup na poważnie? Wyjaśniamy, ile kosztuje założenie startupu. I co się dzieje zaraz potem.

Co to jest startup?

Czy rzucenie pracy w dziale marketingu i założenie agencji social media to odpalenie startupu? Czy uruchomienie sklepu internetowego jest startupem? Czy rzucenie posady nauczyciela angielskiego dla rozwoju własnego biura tłumaczeń jest startupem? Być może mówienie o „życiowym startupie” w tych przypadkach nie będzie nadużyciem, ale jeżeli mamy się trzymać rynkowej definicji to odpowiedź brzmi trzy razy: „NIE”. Startup to coś, co burzy status quo, to coś innowacyjnego, produkt, usługa albo forma ich sprzedaży w modelu dotąd niespotykanym. Problem wcześniej nierozwiązywany dzięki startupowi przestaje być problemem. 

Jakich startupów szukają inwestorzy?

Jeżeli już się brać za startup to za taki, któremu będzie łatwiej pozyskać finansowanie. Hasło, które otwiera skarbce? Skalowalność. To właśnie to, czego szukają w startupach inwestorzy. Chcą takich projektów, które relatywnie łatwo poddają się skokowym wzrostom skali. Dodanie kolejnej fali klientów do obsługi, czy wejście na nowy rynek nie powinny dla nich stanowić bariery rozwoju. Nowa, wzrostowa okoliczność nie może wymagać zatrudnienia armii nowych pracowników czy dobudowania skomplikowanych systemów informatycznych. To właśnie skalowalność.

Ile kosztuje założenie startupu?

No i teraz. Masz pomysł i czujesz, że on może zmienić świat. Chcesz wprowadzić go na rynek. Coś innowacyjnego, skalowalnego. Coś, co rozwiąże dotąd nierozwiązywalne problemy. Jest jednak pewne istotne „ALE”: kasa, kasa, kasa !!! Kiedy tak patrzysz na te wszystkie potencjalne koszty związane z budową startupu to łapiesz się za głowę: założenie spółki, koszty prawne, koszty różnego typu projektów, koszty wykonania produktu, potem koszty utrzymania, podatki, opłaty administracyjne, itd. … No więc, ile kosztuje założenie startupu? Wyjaśniamy krok po kroku.

Po pierwsze: projekt startupu

Zanim zlecisz komukolwiek stworzenie Twojej innowacyjnej aplikacji musisz ją zwyczajnie opisać. Żeby było łatwiej skupmy się na projektach internetowych. Otóż firma realizująca zlecenie będzie musiała znać Twoje precyzyjne oczekiwania w zakresie wszystkich przewidywanych funkcjonalności. Poczynając od tych najbardziej podstawowych (np. czy użytkownicy usługi przed jej użyciem będą musieli logować się do serwisu) skończywszy na najbardziej zaawansowanych, czyli tych, które stanowią istotę działania Twojej strony (niech to będzie dla przykładu innowacyjna metoda przeliczania kosztów budowy domu).

Nie zaczynaj startupu od założenia spółki. Skup się najpierw na samej usłudze / produkcie / projekcie. Dopracuj koncepcję i spróbuj wykonać ją w najtańszej, możliwej formule. Na przykład po to, by przekonać się, czy warto zakładać spółkę? Spółka będzie Ci potrzebna do sformalizowania współpracy z klientami, do pozyskania inwestorów i dotacji. Ale najpierw produkt…

Taki opis projektu zwykle nazywany jest specyfikacją funkcjonalno-techniczną. TUTAJ więcej o tym jak może powstawać specyfikacja funkcjonalno-techniczna. Osoba czytająca dokument powinna bez wątpliwości zrozumieć, jak działają poszczególne funkcje, strony, moduły. Czemu służą i co jest wynikiem określonych aktywności realizowanych przez poszczególne role w systemie (np. użytkownik, administrator, redaktor, …)? Dobrze przygotowana specyfikacja funkcjonalno-techniczna daje podstawę do wyceny wykonania całego projektu, a potem stanowi drogowskaz dla programistów pracujących nad jego wdrożeniem.

Specyfikacja-funkcjonalno techniczna jest wynikiem określonych założeń biznesowych (modelu biznesowego) w powiązaniu z analizą rynku. Zanim przystąpisz do spisywania pomysłu na papier dokonaj wnikliwej analizy, czy to, czym chcesz się zajmować w ramach startupu ma faktyczne szanse na rynkowy sukces. Inwestowanie czasu i pieniędzy w pomysł, który na rynku już funkcjonuje lub w pomysł, który z jakichś powodów nie ma szans na sukces jest mało roztropne.

PRZECIĘTNY KOSZT SPECYFIKACJI
FUNKCJONALNO-TECHNICZNEJ: od 0 zł (jeżeli działasz sam) nawet do 40 000 zł (jeżeli ma powstać w efekcie tzw. design sprintu)

Po drugie: prace IT nad stworzeniem startupu

Na sam serwis internetowy najogólniej składają się dwie warstwy. Na początek sama logika działania systemu, jego niewidoczne wnętrze, czyli tzw. backend. Co, od czego zależy i na co wpływa. Jakie dane zbieramy i do czego są nam potrzebne? Kto jest użytkownikiem systemu i w jaki sposób się z nim komunikujemy?

Następnie trzeba nałożyć warstwę zewnętrzną, widoczną przez użytkownika, czyli frontend. Tym razem chodzi o całe doświadczenie, wrażenie, jakie z serwisem ma osoba korzystająca. Chodzi o estetykę, sposób umieszczenia na stronie internetowej odpowiednich przycisków akcji, kolory, użyteczność.

Poziom skomplikowania systemu determinuje pracochłonność i koszty wytworzenia. Dodatkowo na koszty ma wpływ jakość kodu programistycznego i użyte technologie. Można działać „po łebkach” i wprawdzie serwis będzie działał, ale od strony bezpieczeństwa, szybkości, czy utrzymania może okazać się później drogi.

MVP – Co to jest? Z angielskiego Minimum Viable Product trzeba rozumieć jako produkt działający, ale spełniający daną potrzebę tylko w minimalnym zakresie. Jest to dobry fundament do realizacji prac rozwojowych, ale nastąpią one dopiero wtedy, kiedy się przekonamy, że MVP spełnia podstawową potrzebę klienta.

Proste informacyjne strony internetowe stworzone w oparciu o gotowe szablony mogą kosztować nawet kilkaset złotych. Z kolei skomplikowane serwisy internetowe obsługujące masowe transakcje mogą kosztować grube miliony złotych. Z naszego doświadczenia, na podstawie naszych dotychczasowych wdrożeń wynika, że średni koszt stworzenia startupu w formule MVP dla nowej usługi (minimalny poziom wykonania do obsługi klientów) wynosi: 40 000 zł.

PRZECIĘTNY KOSZT STWORZENIA MVP: 40 000 zł

Zapytacie, jak oni to policzyli i co jest w tej kwocie? Do przykładowych projektów, których wykonanie mieści się w tej kwocie już niebawem umieścimy linki poniżej. Chodzi o stworzenie działającego serwisu, który może swobodnie walczyć na rynku o pozyskiwanie klientów i finansowania od inwestorów i jednocześnie jest wykonany przy możliwie najniższych kosztach.

Jak stworzyć startup?

Kiedy tworzysz innowacyjne rozwiązanie zwyczajnie nie wiesz, czy przyjmie się na rynku albo czy osiągana w przyszłości skala sprzedaży będzie odpowiednia do kosztów związanych z utrzymaniem projektu i z pozyskiwaniem klientów. Dlatego powinieneś ograniczyć wydatki na stworzenie startupu do zupełnego minimum. To minimum powinno pozwolić Ci dojść do momentu, kiedy klienci poznają Twój produkt czy usługę i będą mogli decydować o zakupie.

Po dokładnym określeniu sposobu działania Twojego startupu (specyfikacja funkcjonalno-techniczna) należy możliwie tanio uruchomić startup w formule MVP, aby potem po rozmowach z klientami znaleźć sposób na regularną i skalowalną sprzedaż usługi. Kiedy masz pierwsze dowody na to, że na rynku jest zainteresowanie Twoją usługą powinieneś rozważyć pozyskanie inwestorów, co pozwoli na pokrycie kosztów kolejnego etapu rozwoju przedsiębiorstwa.

No więc, ile kosztuje stworzenie startupu?

Jeżeli dałeś radę samodzielnie stworzyć specyfikację funkcjonalno – techniczną to jest dobrze – zaoszczędziłeś nawet małe kilkadziesiąt tysięcy złotych. Szczególnie jeżeli opracowałeś model biznesowy i wykonałeś skrupulatnie analizę rynku.

I teraz, jeżeli nie jesteś programistą to będziesz musiał wydatkować około 40 000 zł, żeby uruchomić swoją usługę w sieci. Oczywiście to tylko przybliżenie bazujące na średniej wartości naszych projektów startupowych w formule MVP. W Twoim przypadku może być mniej lub … więcej. Tak, czy owak, bez inwestycji się nie obejdzie…

Jesteś gotowy na walkę o realizację swoich marzeń? Chcesz iść drogą startupowca? Zacznij od MVP i pamiętaj, że jako After Hours Software House (sprawdź wycenę projektu) nie tylko pomożemy Ci zbudować je najtaniej ale wesprzemy na kolejnym etapie, czyli w trakcie poszukiwania finansowania dla projektu.

Powodzenia!